line decor
   
line decor
 
 
 

Iespaidi no brauciena uz slaveno vidējo šnauceru audzētavu „Argenta” Zviedrijā un specializētās šnauceru-pinčeru izstādes apmeklējuma

Oksana Vertinska (Latvija, audzētava „Dinamunde”)
 

Šnauceristi ar stāžu noteikti ļoti labi sapratīs mūsu uztraukumu, kad saņēmām ielūgumu apmeklēt vidējo šnauceru audzētavu ARGENTA Zviedrijā, Stokholmā. Arī uzaicinājuma iemesls bija ļoti patīkams – audzētavā bija piedzimuši mūsu suņa JETAIME TALHI RARITET kucēni. Kā jau iepriekš bija sarunāts, vienam no kucēniem vajadzēja ar mums doties uz Latviju, uz audzētavu DINAMUNDE. Mums paveicās divreiz – bija iespēja izvēlēties labāko suni (kopā piedzima 5 kucītes un 3 suņi), kā arī apmeklēt specializēto šnauceru – pinčeru izstādi

Sweden
 

Patīkamais ceļojums ar prāmi Rīga – Stokholma ir lieliska iespēja atpūsties, izgulēties un papriecāties par jūras skatiem. No Rīgas mēs startējām 17.30, bet jau ap desmitiem nākamajā rītā bijām Stokholmā un tikai pavisam nedaudz nokavējām ringu sākumus specializētajā izstādē!

Schnauzers in the ring
Sākumam nedaudz par izstādi. Zviedrijas Šnauceru-pinčeru klubs (rīzenšnauceri ietilpst Dienesta suņu klubā) gada laikā organizē astoņas specializētās izstādes dažādos gadalaikos dažādās Zviedrijas pilsētās. Augusta beigas pilnīgi noteikti nav veiksmīgākais laiks šnauceriem no apmatojuma sagatavošanas viedokļa. Tādēļ redzējām mazāk piparoto miteļu, nekā bijām cerējuši – reģistrēti izstādei bija tikai 21. Praktiski visās klasēs par uzvarētāja godu sacentās „korifeju” – audzētavas „Argentas” (tā ar šo šķirni sāka nodarboties jau 1983.gadā) suņi un „jaunās un daudzsološās” „Velvet Dandy’s” audzētavas pēcnācēji (pirmais šnauceru metiens šajā audzētavā sagaidīts 2001.gadā). Tie, kam tas interesē, internetā var atrast daudz informācijas par šo audzētavu suņiem un to panākumiem izstādēs. Mēs toties varam padalīties ar saviem „neieinteresēto skatītāju” iespaidiem, jo mums bija iespēja pavērot suņus gan normālos -- ikdienas, gan izstādes apstākļos brīvā dabā.
 

Bez saviem suņiem un to pēcnācējiem „Argentas” audzētava izstādīja arī sev piederošos „amerikāņus”. Ja jāsaka atklāti, tieši šis pāris (suns un kuce), lai arī palika otrajā vietā salīdzināšanā uz labāko suni un labāko kuci, atstāja uz mums vislielāko iespaidu. Desmit gadus vecais veterāns – suns Centara Outback Jack (Parsifal-Ps Di Casa Netzer x Centara Canicula Dubonet), audzētāja Dobbie Linda (USA) un „simtprocentīgs šnaucers ikvienā detaļā” – čempionu klases kuce Von Roth’s Fanfare (Centara Canicula Derondo x von Roth’s Valkyrie), audzētājs Roth Joy & Yantz Valerie (USA) vēlreiz apgāza tik bieži dzirdētos spriedelējumus par „tipiskajiem amerikāņiem”… Protams – kupēti, protams – eleganti, augstām priekšdaļām un ar lielisku, izstādēm piemērotu temperamentu; bet – pleci nevis īsi, bet labi novietoti, aizpildītas, skaistas krūtis, skaista augšējā līnija, samērīgi pakaļkāju leņķi un skaista, tīra, dzīva, spilgta un piesātināta piparu ar sāli krāsa gan uz ķermeņa gan rotājošajā apmatojumā. (Un vēlreiz pierādījās vecā patiesība, ka dažādas audzētava rada ļoti dažādu tipu „amerikāņus”.)

 

Schnauzers_BOB
VELVET DANDY'S - (audzētājas Lange Veronica, Borg Maria) – suņi ir viena tipa, eleganti šnauceri ar lieliski sagatavotu apmatojumu, labi atstrādātām brīvajām kustībām, ideālu stāju. Labi jūtams, ka audzētājiem nav dažādu aizmirstu sīkumu suņu sagatavošanā izstādēm un hendlingā – pat kucēni izstādījās ļoti labi. Bet izstādes labākās kuces titulu ieguvusī Velvet Dandy,s Dot Com (Asgard Nathan Hale x Velvet Dandy,s de La Soul) kustībās konkurentiem neatstāja nekādas uzvaras iespējas. Manuprāt, šajā izstādē redzamie „Velvet Dandy’s suņi, īpaši puikas, tomēr bija nedaudz pārspīlēti eleganti (uz augstām kājām) un būtu varējuši kustēties nedaudz spēcīgāk.
 
Zwergschnauzers BOB
Vēl nedaudz par izstādi. Jāatzīmē, ka zālājs bija milzīgs un ļoti kvalitatīvs, turpat blakus mežs un pludmale pie ezera, labiekārtota autostāvvieta, lieliska organizācija un ļoti profesionāli strādājoša ringa brigāde un tiesneši. Lai arī dalībnieki atzīmēja, ka dažiem paveicies vairāk (melnajiem un piparainajiem mitelšnauceriem un melni sudrabotajiem cvergiem) – jo no trim tiesnešiem speciāliste bija tikai viena – Irina Poļetajeva, kas tagad pārstāv Somiju, un viņas tiesāšanu šnauceristi ļoti augstu vērtē. Starp citu, kopēja prasība Skandināvijas specializētajās izstādēs tiesājot miniatūros šnaucerus, ir obligāti izmērīt visu suņu augumu un rezultātu ierakstīt apraksta lapā.

Mums patika arī balvas: tikpat kā nebija barību, bet bija ļoti lieli kausi un „saimnieciskas” dāvanas bestu uzvarētājiem, protams, arī ļoti skaistas rozetes gan ringos, gan bestos, bet pilnīgi visiem dalībniekiem – suņu kārumi un mīkstas, cepurēm līdzīgas suņu bļodiņas ceļojumiem.

Mums ļoti patika šī izstāde. Ļoti iespējams, ka reiz Zviedrija tomēr atcels karantīnu un asins titru trakumsērgas imunitātes noteikšanai. Tad mēs pilnīgi noteikti aizbrauksim ar saviem suņiem uz specializēto izstādi! Piedervām, Zviedrijā var izstādīties arī kupētie suņi, bet ar nosacījumu, ka tie dzimuši līdz 2008.gadam valstīs, kur kupēšana nav ar likumu aizliegta.

 

Audzētava ARGENTA (Zviedrija)

 
Kennel "ARGENTA"

Birgitta Andersson  un viņas meitas Boel Niklasson  un Gunilla Garpas  nodarbojas ar mitelšnauceru audzēšanu jau praktiski 25 gadus. Omulīgā Boelas Niklassones mājiņa ar labiekārtotu nelielu piemājas teritoriju Stokholmas pievārtē tad arī ir „argentasu” dzimtene. Pastāvīgi ģimenē dzīvo divi vai trīs mitelšnauceri, vecākajai kucei pašlaik ir vairāk nekā 12 gadu. Gada laikā audzētavā piedzimst viens vai divi metieni un lielākā daļa vaislas kuču nedzīvo pie audzētājiem pastāvīgi, bet tikai „ilgi viesojas dzimtajās mājās”, kad tām parādās kucēni. Suņi brīvi pārvietojas pa visu māju un nelielo pagalmiņu, gaida divkājainos mājiniekus pārrodamies no darba un skolas. Tikai kucēniem ir sava istaba, bet gada siltajā laikā tie labprātāk pavada laiku pagalmā īpaši ierīkotā „rotaļu laukumā”, kur ir viss – smilšu kaste un baseins, šūpoles un dažādu veidu tuneļi, biezi krūmi un akmens uzkalniņi. Īsts skaļš ātrvilciena svilpiens un diskā ierakstītas dažāda veida uguņošanas un citas skaņas kucēniem rotaļāties netraucē. Kucēni dzimtās mājas sāk pamest tikai sešu nedēļu vecumā, bet ierasts, ka viņu nākamie saimnieki audzētājiem zināmi jau krietnu laiku pirms mazuļu nākšanas pasaulē.

Šajā audzētavā dzimuši daudzi dažādu valstu un starptautiskie čempioni, veiksmīgi izstāžu uzvarētāji un pazīstami vaislas suņi. Bet ar īpašu lepnumu audzētavas īpašnieces runā par saviem suņiem – dažādu darba un sporta disciplīnu uzvarētājiem (adžiliti, medības, vispārējā paklausība, cilvēku meklēšana un glābšana un pat armijas suņu pārbaudes). Galvenais audzētāju darba mērķis ir izaudzēt, pirmkārt, lieliskus „ģimenes” suņus. Tieši tādēļ liela uzmanība, izvēloties kucēnu vecāku pārus, tiek pievērsta tieši topošo vecāku fiziskajai veselībai (gan kucei, gan sunim – obligāta displāzijas pārbaude gūžu locītavām, vaislā tiek pielaisti tikai tie suņi, kam rezultāts ir AA vai BB) un pareizam, tipiskam temperamentam. Zviedrijā pašlaik arvien lielāku popularitāti iegūst dažādi testi suņiem gan kucēna vecumā, gan jau pieaugušiem, ar kuru palīdzību var novērtēt suņu uzvedības īpatnības – spējas tikt apmācītam, adaptēšanās iemaņas dažādos apstākļos. Audzētavā „Argenta” tādu testēšanu veic pilnīgi visiem kucēniem laikā, pirms tie dodas pie saviem jaunajiem saimniekiem. Piemēram, kucēnu atstāj vienu pašu svešā vietā (istabā); pēc tam telpā ieiet viņam nepazīstams cilvēks un mēģina ar kucēnu kontaktēties; piedāvā kucēniem (katram atsevišķi) jaunas rotaļlietas un dažādus priekšmetus – atšķirīgus pēc lieluma un izgatavotus no dažādiem materiāliem. Vērtēta tiek kucēna vēlme spēlēties, cīnīties par mantu un aportēt bumbiņu vai lupatiņu, protams, arī reakcija uz skaļiem trokšņiem. Noteikts punktu skaits katrā vingrinājumā tiek ierakstīts īpašā tabulā. Šo testēšanu veic speciāli šim mērķim apmācīti cilvēki, protams, ņemot vērā šķirnes īpatnības un kucēnu vecumu. Tas nozīmē, ka katrs „Argentas” šnaucers dodas uz jaunajām mājām ne tikai ar obligāto veselības sertifikātu, ko pēc apskates izdod veterinārārsts, un obligāto veterināro apdrošināšanu, ko noformē un apmaksā kucēna audzētājs, bet arī ar speciālista – kinologa slēdzienu par konkrētā kucēna temperamenta un psihes īpatnībām.

Jaunie saimnieki pēc kucēniem vienmēr ierodas ar visu ģimeni un pavada ne jau vienu stundu vien, saņemot no audzētājiem norādījumus kucēna pirmajam laikam jaunajās mājās. Bez tam audzētāji cenšas kucēnus savākt kopā vēl vairākas reizes, lai kontrolētu to attīstību, iemācītu īpašniekiem pareizi kopt apmatojumu. Zviedrija nepavisam nav maza zeme un ne visi var atvest suni 500 – 600 kilometrus uz iksezonas trimingu audzētavā, tādēļ audzētāji cenšas iemācīt jaunos saimniekus pašus tikt galā ar šo procedūru. Tāpat audzētāji ir vienmēr gatavi palīdzēt sagatavot suni izstādei, kā arī izstādīt to.

Audzētavā mums bija iespēja iepazīties arī ar detalizētu „vēstures arhīvu” ar daudzām fotogrāfijām. Lielākā šo materiālu daļa jau ir visiem pieejama ar interneta starpniecību. Saņēmām arī lielu un ļoti īpašu dāvanu – divu sējumu izdevumu par šnauceriem Zviedrijā (ar milzīgu fotogrāfiju daudzumu!!!), kura sagatavošanā un izdošanā audzētavai „Argentas” ir bijusi liela loma. Nevar neatzīmēt, ka audzētavas īpašnieki ir ļoti patīkami un savstarpējās attiecībās jauki cilvēki. Lai arī viņi visi lielākoties ir diezgan aizņemti savos pamatdarbos, viņi tomēr paspēj arī visai aktīvi darboties ar šnauceriem Zviedrijā un komunicēt arī ar citu valstu šnauceristiem.

Pēc audzētavas „Argentas” īpašnieku teiktā, pie amerikāņu šnauceru izmantošanas vaislā novedusi ne tikai īpaša mīlestība pret kupētiem suņiem, bet galvenokārt vēlēšanās uzlabot šnaucera kā ģimenes suņa temperamentu. Amerikas Savienotajās Valstīs ir dažas audzētavas, kur tiek audzēti „asspalvainie” vidējie šnauceri. (Piemēram: The Standard is different like night and day when compared to the Miniature Schnauzer or even the Giant Schnauzer. (Standarta šnaucers kā diena no nakts atšķiras no miniatūrā un pat no rīzenšnaucera) – tā savu šķirni mājas lapā reklamē amerikāņu audzētava KORPRET). Bet cik skaisti ir „Argentas” šnauceri, kuri dzīvo un uzvar izstādēs Amerikā! (Protams, esam viņus redzējuši tikai fotogrāfijās). Audzētavas „Argentas” mājas lapā var atrast arī linkus uz līdzīgi domājošo amerikāņu vidējo šnauceru audzētāju mājas lapām.

 

Par jaukajiem iespaidiem brauciena laikā tagad mums aizmirst neļaus mūsu pašu „Argentas” suns – 100% šnaucers!