line decor
   
line decor
 
 
 
 
Pretstatu savienojums
Ieva ŠTĀLE, publicēts: 2003.gada 2.-8.aprīlis, avīzes "Neatkarīgā" pielikums "Māja"

VIEDOKLIS

Rīzenšnaucera saimniece Oksana VERTINSKA,
strādā par deklaranti:

- Rīzenšnauceri ļoti mīl sevi un viņiem ļoti patīk saņemt mīlestību, šīs divas īpašības spilgti izpaužas arī Sendijas raksturā. Viņa ir ļoti maiga, uzticīga, viņai patīk glāsti, patīk būt pie rokas vārda tiešā nozīmē - ielikt galvu klēpī un gaidīt, kad paglaudīs. Bet tai pašā laikā Sendija ir ļoti patstāvīga un neatkarīga. Ideāli paklausīgs suns. Dzīvojam Bolderājā. Bieži ejam staigāt uz jūru, uz mežu. Man nereti uzdod jautājumu: «Tu dzīvo tādā nedrošā rajonā. Kā ir, suns tevi aizsargā?» Atbildu, ka nezinu! Jo 20 gadu laikā nekad nav radušās situācijas, kad sunim būtu bijis mani no kāda jāaizsargā. Vienkārši neviens negrib izmēģināt, kas notiks - sargās suns mani vai nesargās... Es gan esmu pārliecināta, ka sargās un aizstāvēs.
Kāpēc izvēlējos rīzenšnauceru? Tas bija pirms 20 gadiem, pirmoreiz rīzenšnauceru ieraudzīju izstādē. Iespaidu šis suns atstāja uzreiz: liels, melns, spalva spīd un laistās... Un šis pašpārliecinātais skatiens, kas tevī raugās no pinkaino uzacu apakšas! No daudziem biju dzirdējusi, ka rīzenšnauceru viegli kopt. Laika gaitā arī pati pārliecinājos - tā ir tiesa, šo suni viegli turēt dzīvoklī, ar spalvas kopšanu nav nekādu problēmu.
Rīzenšnaucers patiešām ir kolosāls, uzticams suns! Rīzenšnaucers nekad nemēģina izprovocēt un arī viņam neviens necenšas tuvoties, lai noskaidrotu attiecības. Runājot par Sendijas attieksmi pret citiem sugasbrāļiem, jāteic - tiem viņa vispār nepievērš uzmanību. Sendiju interesē tikai savējais bars - ar tiem viņa skrien un rotaļājas, bet citi četrkājainie svešinieki viņu vienkārši neinteresē. Tiesa, konflikta gadījumā viņa prot sevi aizstāvēt, bet vispār ne sveši cilvēki, ne sveši suņi pie Sendijas klāt nenāk. Šķiet, viņa izstaro kādu iekšēju, neredzamu spēku. Un laikam to jūt gan cilvēki, gan dzīvnieki.

 
Sendija. Foto: Kaspars KRAFTS. Neatkarīgā
Pašpārliecinātais skatiens no pinkaino uzacu apakšas iedveš bijību - jūsos raugās rīzenšnaucers. Suns, kura raksturā apvienotas divas galējības - maiga labsirdība un nepieciešamības gadījumā spēja reaģēt visnotaļ agresīvi.
VISGUDRĀKĀ. Piecus gadus vecā Sendija ir titulētākais rīzenšnaucers Latvijā, ieguvusi arī interčempiones titulu. Dienesta sunim, lai pretendētu uz interčempiona godu, jānokārto eksāmeni starptautiskajā dresūras kursā IPO. Apmācības ritējušas arī Igaunijā, Šveicē un Somijā, kopumā tas prasījis trīs gadus nopietna darba. «Smejam, ka mūsu mājās Sendija ir visgudrākais un izglītotākais radījums,» saka saimniece Oksana Vertinska
 
Izkoptas darba spējas

Šķirnes izcelsmes zeme ir Vācija, precīzāk, Bavārija. Varētu teikt - rīzenšnaucers ir vidējā šnaucera palielināta kopija. Uzskata, ka rīzenšnaucers cēlies no Bavārijas vilku suņa un Minhenes šnaucera. Kā stāsta Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) Latvijas Šnauceru kluba vadītāja Ināra Lancmane, savulaik šos suņus izmantojuši medībās, māju sargāšanai, arī kā ganu suņus. Tie izcēlušies ar izturību un drosmi, turklāt uzturēšanas ziņā bijuši visnotaļ pieticīgi un neizvēlīgi.

Pirmais šķirnes standarts uzrakstīts 1923. gadā, šķirnei dots nosaukums, ko no vācu valodas tulko kā milzu šnaucers, un šai gadā izstādei arī ticis pieteikts pirmais rīzenšnauceru pārstāvis. «Šķirnes veidošanas procesā audzētāji īpaši centās izkopt suņa darba spējas. Tā šis četrkājainais izveidojās par skaistu, spēcīgu, viegli mācāmu suni, tika iekļauts sargsuņu kategorija un mūsdienās bieži izmantots kā dienesta suns,» stāsta I. Lancmane.
 
Pacietības pilns process

Rīzenšnaucers ir ļoti kustīgs, temperamentīgs suns. Apvienojumā ar spēku šī iezīme iesācēju var atturēt no vēlmes melno milzeni iegādāties ģimenes mīluļa lomai. I. Lancmane teica - viss esot atkarīgs no tā, vai saimniekam izdevies izveidot kontaktu ar savu mīluli, un tas attiecoties uz jebkuras šķirnes suni. «Jā, rīzens ir ļoti temperamentīgs, taču šim sunim ir līdzsvarota psihe. Rīzenšnaucerā ir apvienotas divas galējas īpašības - viņš ir neizsakāmi labsirdīgs, komunikabls, labprāt spēlējas ar bērniem un atzīst visus savas ģimenes locekļus. Bet, ja izveidosies situācija, kurā saimnieks būs apdraudēts, suns pats pieņems lēmumu un aizstāvēs - viņš var būt ari dusmīgs un agresīvs. Šīs īpašības ir līdzsvarā, un, ja saimniekam ir labs kontakts ar suni, tad abu starpā valdīs saprašanās un mīlestība.»

Rīzenšnaucers neesot piemērots cilvēkam, kurš, divreiz dienā savu mīluli izvedot desmit minūšu pastaigā, atzīst savu pienākumu par izpildītu. «Ar Šnauceru jādodas kārtīgās pastaigās, ļaujot četrkājainajam izskrieties, tad arī mājās tas uzvedīsies mierīgi.» Ik dienu desmit kilometri skrējienā blakus ritenim jaunam sunim esot optimāla slodze. Turklāt jāņem vērā, ka šis ir īstens darba suns, kam šķirnes prasība ir darba spēju pārbaude.

«Rīzenšnaucers ir patiesi gudrs, viegli mācāms. Grūtākais posms apmācības procesā parasti ir pats sākums - panākt, lai suns ir pacietīgs, spēj nosēdēt uz vietas. Te nu saimniekam pašam vajadzīga liela pacietība, lai ar apdomu panāktu vēlamo. Jā, suns izpildīs prasīto, izdarīs to vienu, divas, trīs, piecas reizes un tad var izdomāt: «Viss, saimniek, pietiek, es to jau zinu!» Ar varu Šnauceru nemāca, māca labā kontaktā,» pārliecinājusies Šnauceru kluba vadītāja.

   
Trokšņos, cik ļaus  

Ēšanas ziņā, kā atzīst šīs šķirnes pārstāvju īpašnieki, rīzens nav izvēlīgs, «ēd visu, ko dod». Arī tā kopšana neprasa īpašas pūles. Tiesa, divreiz gadā suņa kažociņš jātrimē, kas būtībā ir paātrināts spalvas no­maiņas process, bet pārējā laikā apmatojums neērtības nesagādā.

Bažas gan varētu raisīt rizenšnaucera potenciāli trokšņainā daba... «Esmu daudzus dzirdējusi sūdzamies, ka suns ir nevaldāms, daudz rej, un tas dzīvoklī sagādā problēmas. Savā 20 gadu ilgajā praksē esmu pārliecinājusies - pēc dabas rīzens nav pārlieku skaļš, cik daudz tiek atļauts riet, tik arī rej. Suns parasti dara to, ko tam atļauj saimnieks,» uzskata I. Lancmane.
Runājot par veselību, šnauceri tiek atzīti par veselīgiem ilgdzīvotājiem. «Šie suni reti slimo, tiem ir spēcīga imunitāte - zināmā mērā tas ir saistīts ar faktu, ka Šnauceru kucēniem vēlu nāk zobi, kas ļauj ilgāk saņemt mātes pienu.
 

Fakti

  • Augstums skaustā: 60 līdz 70 centimetru. Šīs šķirnes kucēm un suņiem ir iz teikta auguma atšķirība
  • Svars: 35 līdz 45 kilogrami
  • Asspalvainais suns. Apmatojums ir biezs un ass un pasargā suni jebkuros laika apstākļos. Krāsa: pārsvarā melns, taču ir ari tā sauktajā pipari ar sāli krāsā (audzētāji gan par efektīgākiem atzīst melnos rīzenšnaucerus)
  • Kā nezinātājam atšķirt rīzenšnauceru no melnā terjera? Melnajam terjeram ir viļņaināka spalva, rīzenam - koši melna, asa, taisna, pieguloša; melnais terjers ir augumā lielāks, toties rīzens ķermeņa uzbūves ziņā - elegantāks; melnajam terjeram ir pinkainākas kājas, rīzenam - uz kājām mazāk spalvas; kuplāks apmatojums uz galvas un purna ir melnajam terjeram, šīs šķirnes pārstāvim ir apaļīgāka galvas forma, savukārt rīzenam - taisnstūrveida ar šauriem, plakaniem vaigu kauliem un uzacis tiek cirptas trīsstūrveida formā
  • LKF reģistrēti vairāk par l00 šīs šķirnes pārstāvjiem